DZIEJE 55 LAT DZIAŁALNOŚCI PRZEDSZKOLA W MIEJSKIEJ GÓRCE PRZY ULICY PADEREWSKIEGO 26

Historia wychowania przedszkolnego w Miejskiej Górce sięga okresu międzywojennego. Według danych z 1935 r. w mieście przy obecnej ul. Sportowej znajdowała się „Stacja Opieki nad Dzieckiem”, prowadzona przez siostry zakonne Elżbietanki. Była to tzw. „ochronka”, do której w tym czasie uczęszczało 117 dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat, finansowana przez oddział Czerwonego Krzyża w Rawiczu. W książce pt: „Dzieje Miejskiej Górki” Tadausza Bohma widnieje fotografia „ochronki” pochodząca z 1925 roku.
Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej w 1946 roku w tym samym budynku „Caritas” zorganizowało przedszkole, nad którym ponownie przejęły opiekę siostry Elżbietanki. Na początku lat sześćdziesiątych przedszkole zostało przejęte od sióstr zakonnych i funkcjonowało jako jedno-oddziałowe Państwowe Przedszkole nr 1 w Miejskiej Górce.
Dzieje naszej placówki sięgają roku 1950. Pod koniec lat czterdziestych Dyrekcja i Rada Zakładowa Cukrowni Miejska Górka, podjęła decyzję o utworzeniu zakładowego przedszkola, do którego będą uczęszczały dzieci pracowników tego zakładu. 5 września 1950 r. odbyło się uroczyste otwarcie dwu-oddziałowego przedszkola z siedzibą przy obecnej ul. Paderewskiego 26. Placówka przyjęła nazwę PRZEDSZKOLE ZAKŁADOWE PRZY CUKROWNI „MIEJSKA GÓRKA”. Pierwszym kierownikiem została P. Maria Czerwińska, a rolę wychowawcy pełni Wiktoria Woźniak (Pośpiech).
W kwietniu 1952 roku, z powodu niskiej frekwencji w przedszkolu następują zmiany – 25dzieci na 38 miejsc. Przedszkole staje się placówką 1-oddziałową. Od dnia 8 kwietnia 1952r stanowisko kierownika obejmuje Wiktoria Woźniak, a wychowawcą oddziału zostaje Maria Mikołajczyk. Już w maju do przedszkola uczęszcza 36 dzieci i od nowego roku szkolnego 1952/53, placówka ponownie liczy dwa oddziały. Nowym wychowawcą jest p. Irena Kerl. Od początku roku szkolnego 1953/54 w dwóch oddziałach jest 64 dzieci, a pracę nauczyciela rozpoczyna p. Barbara Giezek (Krzewińska). Następny rok szkolnym do przedszkola uczęszcza aż 70 dzieci. Brakuje stolików, krzesełek -dzieci siedzą na ławeczkach – czytamy w kronice.
W 1958 roku odchodzi z przedszkola p. Barbara Giezek. Od dnia 2 maja 1958 r. pracę nauczyciela w starszej grupie dzieci, podejmuje p. Irena Lorek (Balcerek). W tym czasie na krótki okres funkcję kierownika przejmuje p. Helena Cegielska, zastępując nieobecną p. Wiktorię Pośpiech.
W latach pięćdziesiątych pracownikami obsługi były: kucharka – p. Helena Borowicz i p. Anna Zelek; magazynier – p. Helena Naskręt; woźna – p. Jadwiga Rapior.
Przedszkole organizowało wycieczki dla dzieci, które podróżowały wozami konnymi, lub samochodami ciężarowymi do Poznania, Pawłowic, Jutrosina, Sobiałkowa, Gostkowa, Zielonej Wsi. Gościło dzieci z Jutrosina i Dubina, organizując wspólne zabawy i poczęstunek.
W uroczystościach organizowanych przez przedszkole zawsze uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji i rady zakładowej Cukrowni. Uroczyste akademie, na których dzieci prezentowały program artystyczny dla rodziców i pracowników Cukrowni były ( jak na owe czasy przystało), bardzo upolitycznione. Odbywały się z okazji rocznic rewolucji socjalistycznej w Rosji, święta górników, 21 grudnia obchodzono urodziny J. Stalina, choinkę noworoczną, dzień kobiet, 1 maja ( w tym dniu przedszkole pełniło dyżur, aby wszystkie matki mogły uczestniczyć w pochodzie pierwszomajowym – czytamy w kronice), dzień dziecka, itp.
W 1961 roku Cukrownia przeprowadziła gruntowny remont placówki. Utwardzono kostką brukową część terenu przy budynku, a na placu zabaw urządzono trawniki z ławeczkami. Urządzono też umywalnie i ubikacje wewnątrz budynku, adaptując na ten cel część budynków gospodarczych. Ze względu na opóźnienia w pracach remontowych, tego roku przedszkolacy rozpoczęli swoje zajęcia dopiero 5 września. Od tego roku po raz pierwszy do Przedszkola „Cukrowniczego” przyjęto dzieci pracowników innych zakładów pracy działających na terenie miasta. Powołano też komisję kwalifikacyjną, która przyjmowała dzieci tylko matek pracujących, ponieważ liczba dzieci zgłaszanych do przedszkola gwałtownie rosła.
Od 1 września 1964 roku do przedszkola uczęszczało 64 dzieci na 38 miejsc, jakie zgodnie z normą wynikały z metrażu budynku.
W roku szkolnym 1968/69 personel obsługowy stanowił 4-osobowy zespół, z kucharką p. Władysławą Rydzyńską (zatrudnioną na tym stanowisku od 1962 r.), magazynierem p. Heleną Naskręt i woźną p. Eugenią Boryczką, zatrudnioną w miejsce odchodzącej na rentę inwalidzką p. Jadwigi Rapior.
Częste zmiany w zatrudnieniu pracowników pedagogicznych i obsługowych następowały również w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
W roku szkolnym 1972/73 kadra pedagogiczna stanowiła trzy osoby, ponieważ wydłużono czas pracy jednego z oddziałów do 9 godzin. Na stanowisko nauczyciela zostaje zatrudniona p.Danuta Zaremba. Nowozatrudnieni pracownicy obsługi, to Krystyna Jankowiak (Jakubowska) i Irena Dubicka.
Rok szkolny 1973/74 przynosi kolejne zmiany. Miejsce p. Zaremby w grupie najmłodszej zajmuje p. Krystyna Skómicka. Pomocą w kuchni zostaje p. Rozalia Roszkiewicz, a woźną p. Irena Więckowska. Z dniem 1 września po 22 latach pełnienia funkcji kierownika i dyrektora w Przedszkolu Zakładowym przy Cukrowni Miejska Górka, przechodzi na emeryturę p. Wiktoria Pośpiech, a stanowisko dyrektora obejmuje p. Irena Lorek. Zostaje też zatrudniona jako nauczyciel, p. Krystyna Giera (Rzeszutek).
W roku szkolnym 1975/76, miejsce p. Krystyny Skórnickiej zajmuje nowa nauczycielka, p.Krystyna Glura (Sygut). Utworzono też nowe, niezbędne stanowisko – pomocy nauczyciela, ze względu na dużą liczbę dzieci młodszych, 3, 4-letnich – ogólna liczba dzieci uczęszczających w tym roku szkolnym do przedszkola wynosiła 62. Pracuje na tym stanowisku do chwili obecnej p. Maria Kaczmarek. W 1976r. zatrudniono p. Janinę Dubicką, która wykonywała pracę sprzątaczki.
Do roku 1975 przedszkole było administrowane przez Zarząd Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Rawiczu. Od 1976 r. zadanie to przejął Dyrektor Szkoły Gminnej w Miejskiej Górce. Obsługę finansowo- księgową prowadziła Cukrownia w Miejskiej Górce.
W 1981r. po 21 latach pracy przechodzi na emeryturę p. Władysława Rydzyńska, a na jej miejsce zostaje zatrudniona p. Berbadeta Domaniecka; pracę sprzątaczki rozpoczyna p. Janina Owczasz.
Rok szkolny 1982/83 przynosi zmiany w kadrze pedagogicznej. W przedszkolu pracują tylko rok panie Aleksandra Kamińska i Elżbieta Guzikowska. Od 1 września 1983 r. na stanowisko kucharki zostaje zatrudniona pani Maria Sędak (pracuje nadal) i nowe nauczycielki: p. Barbara Maćkowiak i Przemysława Matecka, a w roku szkolnym 1984/85 rozpoczyna pracę pedagogiczną p. Mirella Drabik i Elżbieta Szymańska – obie panie pracują obecnie w naszym przedszkolu.
Od 1984r. nadzór nad przedszkolem przejmuje Inspektor Oświaty i Wychowania przy Urzędzie Miasta i Gminy w Miejskiej Górce.
Ważna data w dziejach przedszkola to rok 1985. 1 września przechodzi na emeryturę p. Irena Balcerek. W Przedszkolu Zakładowym Cukrowni Miejska Górka, przepracowała 27 lat, w tym 11 lat na stanowisku dyrektora.
W okresie pełnienia funkcji dyrektora przez p. I. Balcerek, zainstalowano ciepłą wodę, założono nową instalację elektryczną, urządzono zmywalnię naczyń, zakupiono biurka, szafki, wzbogacono biblioteczkę pedagogiczną i dziecięcą, posadzono żywopłot czytamy w kronice przedszkola.
1 września 1985r. stanowisko dyrektora powierzono p. Danucie Chaleckiej, a nową nauczycielką była p. Anna Dorobek, pracująca w przedszkolu tylko rok.
W roku szkolnym 1986/87 pracę w przedszkolu rozpoczyna p. Anna Hejducka i na Vz etatu wraca p. Irena Balcerek. W 1987 roku zostaje zatrudniona kolejna nauczycielka, p. Sławomira Łukaszyk, która pracowała w przedszkolu do grudnia 1989 r. Do końca roku szkolnego zatrudniono p. Renatę Snelę.
Istotne zmiany w działalności przedszkola nastąpiły od 1 stycznia 1988r. Cukrownia Miejska Górka, a właściwie Cukrownie Leszczyńskie -Przedsiębiorstwo we Wschowie rezygnuje z obsługi finansowo-księgowej naszej placówki, na rzecz Kuratorium Oświaty. Przedszkole przyjmuje nazwę: PRZEDSZKOLE NR 2 W MIEJSKIEJ GÓRCE. Obsługę finansowo-księgową przejmuje Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół przy Urzędzie Miasta i Gminy w Miejskiej Górce. Między innymi nasze przedszkole obsługują w tym zakresie panie: Krystyna Grędziak i Aleksandra Zelek – wymienione panie, również obecnie prowadzą sprawy finansowo-księgowe naszej placówki.
W roku szkolnym 1990/91 swoją pierwszą pracę pedagogiczną w naszym przedszkolu podejmuje była praktykantka, p. Krystyna Olejniczak, -obecny pracownik.
Od dnia 1 stycznia 1992 roku, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Miejska Górka, Organem nadzoru pedagogicznego, Kuratorium Oświaty. Dyrektor przedszkola zgodnie z ustawą nie posiadał uprawnień do zatrudniania i zwalniania pracowników. Takie uprawnienia posiadał Burmistrz Miejskiej Górki. W tym roku nastąpiły także zmiany w organizacji placówki. Nadzorem dyrektora Przedszkola nr 2 zostały objęte oddziały przedszkolne w Niemarzynie, Sobiałkowie i Woszczkowie, a przedszkole liczyło 5 oddziałów: dwa 9-godzinne i 3 oddziały 5-godzinne, z liczbą 103 dzieci i 17 pracowników.
Kolejna zmiana w organizacji przedszkola nastąpiła od 1 września 1995r. Uchwałą Rady Miejskiej utworzono publiczną placówkę przedszkolną pod nazwą „PRZEDSZKOLE W MIEJSKIEJ GÓRCE”, łącząc działające na terenie miasta dwa przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 2. Stanowisko dyrektora dla nowo powołanej placówki, po raz pierwszy wyłoniono w drodze konkursu. Przedszkole liczyło 11 oddziałów w tym 3 9- godzinne i 4 oddz. 5-godzinne, do których łącznie uczęszczało 230 dzieci, w tym 119 sześciolatków. Kadra pedagogiczna liczyła 14 nauczycieli pełnozatrudnionych i 4 katechetów. W przedszkolu pracowało 15 pracowników obsługi. Przedszkolem kierowała dyrektor -Danuta Chalecka i wicedyrektor – Józefa Ambroziewicz
W roku szkolnym 1996/97 przedszkole liczyło już 8 oddziałów z liczbą 158 dzieci. Oddziały przedszkolne w Rozstępniewie, Woszczkowie i Sobiałkowie przeszły pod nadzór dyrektorów szkół. Od dnia 1 lutego utworzono w przedszkolu stanowisko sekretarza i na pół etatu zatrudniono na tym stanowisku p. Wiesławę Eliasz. Zatrudniono też p. Elżbietę Krysiak w charakterze sprzątaczki. W marcu 1997 roku odeszła do pracy w Kuratorium Oświaty p. Ewa Latusek, urlopowana na okres zatrudnienia w placówce nadzoru pedagogicznego. Od 1 września 1997r. oddział przedszkolny w Niemarzynie prowadzi p. H. Sprutta, w oddziale w Roszkowie pracuje p. Irena Knuła. Z kolei od listopada pracę w przedszkolu podejmuje p. Angelika Ratajczak, jako zastępstwo za p. Annę Hejducką, przebywającą na urlopie dla poratowania zdrowia.
W trosce o dzieci z wadami wymowy, zatrudniono nauczyciela logopedę w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, p. Sławomirę Skrzypczak.
Od roku szkolnego 2001/2002 oddział przedszkolny w Zakrzewię został zlikwidowany, ze względu na bardzo małą liczbę dzieci. Zatrudniono też p. Grażynę Kaczmarek na stanowisko intendenta, na miejsce p. Ireny Więckowskiej, która przeszła na emeryturę. Na początku wakacji 2002 roku, dotarła do pracowników przedszkola smutna wiadomość – 3 lipca zmarła nagle nasza sprzątaczka, p. Janina Owczasz, która w przedszkolu przepracowała 21 lat.
Zmiany w organizacji przedszkola w roku szkolnym 2003/04,spowodował niż demograficzny. Z dwóch oddziałów 5-godzinnych, mieszczących się w szkole podstawowej w M. Górce, pozostał jeden. Rok później tj.: od 1 września 2004 r. oddział ten został przekazany szkole podstawowej w Miejskiej Górce.
W obecnym kształcie Przedszkole w Miejskiej Górce jest placówką 4-oddziałową, mieszczącą się w trzech budynkach: dwa oddziały 9-godzinne przy ul. Paderewskiego, jeden oddział również 9-godzinny przy ul. Sportowej, oraz oddział 5- godzinny w Niemarzynie. Łącznie do wszystkich oddziałów uczęszcza 89 dzieci. W przedszkolu pracuje 9 nauczycieli, 1 pracownik administracyjny i 8 pracowników obsługi.
Przedszkole posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która pracuje z dziećmi nowoczesnymi, twórczymi metodami, osiągając bardzo dobre wyniki w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Nasi wychowankowie uczestniczą w wielu konkursach, przeglądach, zawodach sprawnościowych. Przygotowują programy artystyczne dla rodziców i środowiska lokalnego. Biorą udział w spektaklach teatralnych organizowanych w przedszkolu i poza nim. Kontynuując tradycje naszych poprzedników, corocznie najstarsza grupa dzieci wyjeżdża na wycieczki do Poznania i Wrocławia. Doskonale układa się współpraca z Organem Nadzoru Pedagogicznego i Organem Prowadzącym.
Jedyny problem, którego do tej pory nie udało się rozwiązać dotyczy warunków lokalowych naszej placówki. Życzeniem moim i wszystkich pracowników jest zorganizowanie w Miejskiej Górce takiego przedszkola, które spełniałoby pod każdym względem standardy Unii Europejskiej i stanowiło chlubną wizytówkę naszego miasta – Miejskiej Górki.

Opracowała:
Dyrektor Przedszkola w Miejskiej Górce
mgr Danuta Chalecka